اسطوره مجازی

چرا پاکت‌پی‌سی را به موبایل‌های هوشمند ترجیح می‌دهم؟

with 10 comments


بعد از اینکه برای اولین بار پاکت‌پی‌سی را تجربه کردم احساس خوبی داشتم. هرچند نمی‌دانستم می‌توانم با آن چه کارهایی بکنم.

شاید عصبی می‌شدم وقتی در فروم‌ها می‌گشتم و بحث‌های تخصصیشان را نمی‌فهمیدم.

اما این حالت دوام زیادی نداشت. کم کم با آن آشنا شدم. لذتم بیش از پیش شد.

الان با گذشت حدود یک سال از اولین تجربه‌ی استفاده از این نوع گوشی‌های همراه دیگر باورم شده که هیچ موبایلی نمی‌تواند رضایتم را جلب کند مگر به ویندوز موبایل مجهز شده باشد.

پاکت‌پی‌سی‌ها بدون نرم‌افزارهای آن هیچ سودی نخواهند داشت. با یک موبایل فقط در چیزهای اندکی تفاوت دارد. PDAها مثل زمینی هستند که همه چیز از آب و خاک و هوای خوب بهره‌مندند و فقط به بزری احتیاج دارند تا شما وفور محصول رو ببینید.

به اختصار امکانات عالی PDAها را که به کمک نرم‌افزارها به دست خواهیم آورد ذکر می‌کنم.

Calculators

قوی‌ترین نرم‌افزارهای حساب را شامل می‌شود. شما می‌تونید با پاکت‌پی‌سیتان انواع معدلات را حل کنید. معدلات چند مجهولی یا انتگرال یا دیفرانسیل فرقی نمی‌کند. همه‌ی این‌ها به آسودگی در چند ثانیه حل خواهد شد. توانایی رسم نمودارهای دو بعدی و سه بعدی را خواهید داشت. برای دوستانی که در رشته‌های ریاضی تحصیل می‌کنند یا به ریاضیات قوی احتیاج دارند پیشنهاد می‌شود.

Finance

مدیریت حساب دخل و خرج به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود. با نرم‌افزارهایی که در اختیار می‌گیرید می‌توانید مدیریت بسیار عالی بر حساب مالیتان داشته باشید. هزینه‌هایی را که برای یک نوع کالا در نظر خواهید گرفت را می‌تونید پیش‌بینی کنید. برای هزینه‌هایی که طی یک دوره مشخص به کالاهایی تعلق گرفته نمودار بکشید. به سادگی هر چه تمام‌تر می‌توانید صرفه‌جویی قابل قبولی را پس از اعمال این نوع رفتارها به چشم ببینید.

Health

پزشکان یکی از آن دسته افرادی هستند که استفاده‌های بیشماری از این نوع دستگاه‌ها می‌برند. تخصصی در این باره ندارم فقط تنوع و تعدد نرم‌افزارها نشان دهنده‌ی اهمیت آن برای این گروه می‌تواند باشد. نرم‌افزارهایی که با توجه به داده‌هایی، سلامتی شما را ارزیابی می‌کنند.

GPS

مسیریاب‌ها (GPS) یکی از الزامات شهرهای بزرگ شده و خصیصه‌ی بارز پاکت‌پی‌سی‌ها مدریت عالی بر عملکرد این تکنولوژی می‌باشد. پاکت‌پی‌سی‌ها قادرند تا GPSهای اکسترنال را هم مدیریت و از آن استفاده کنند. با پاکت‌پی‌سی احتمال گم شدن کم خواهد شد!

Programming And Development

یکی از قابلیت‌های بسیار عالی پاکت‌پی‌سی‌ها توانایی برنامه‌نویسی با آن‌ها است. شما به زبان‌های مختلف قادرید تا برنامه بنویسید. شما قادرید پروژه‌ی خود را حتی در تاکسی توسعه و آماده کنید البته اگر بتوانید تمرکز کنید!

Languages

انواع و اقسام دیکشنری‌ها با قابلیت‌های مختلف قابلیت دیگریست که در کمتر سیستم‌عاملی شاهد آن خواهید بود. دیکشنری‌های تخصصی و عمومی. به دلیل آسوده بودن برنامه نویسی برای این سری نسبت به دیگر سیستم‌عامل‌های تلفن‌های همراه تقریباً تمام دیتابیس‌های آزاد برای استفاده در این سری تلفن‌ها یافت می‌شوند. محدودیتی در نوع و امکانات دیکشنری‌ها نخواهید داشت. یکی از امکانات خوبی که یک‌سری نرم‌افزار در این نوع دستگاه‌ها به ما می‌دهند امکان جستجوی کلمات در اینترنت است. حتی محدودیتی در کلمات نیز ندارید. با این امکان شما هر زمان که بخواهید می‌توانید معنای یک کلمه را بیابید بدون اینکه حجم زیادی از حافظه‌ی شما توسط دیتابیس‌های کلمات اشغال شده باشند.شما می‌توانید با نرم‌افزارهای مخصوص حتی زبان خود را بهتر کنید. نرم‌افزارهایی وجود دارند که از کوتاه‌ترین زمان مرده شما استفاده می‌کنند و به قصد آموزش زبانی لحظه‌هایی را به خود جلباتان می‌کنند. اگر مشکل زبان دارید حتماً این دستگاه کمکتان خواهد کرد. شک نکنید.

Schedule And Time Management

نرم‌افزارهای مدیریت زمان مشخصه‌ی پاکت‌پی‌سی‌هاست. دیگر احتیاجی به قلم برداشتن و نگارش بر کاغذی که امکان گم شدنش زیاد است نیست. کارهایتان را با تلفن همراهتان زمان‌بندی کنید. کار با این سری نرم‌افزارها بسیار پیشرفته، آسوده و لذت‌بخش است. بسیاری از افرادی که از این امکان پاکت‌پی‌سی استفاده می‌کرده‌اند و طی اتفاقی از دستگاهشان جدا شده‌اند عاشق و سر به هوا خطاب می‌شوند!

Office And Productivity

نرم‌افزارهای قدرتمندی برای پردازش اطلاعات متنی، صوتی و تصویری شما وجود دارند که شما به وسیله آن‌ها قادرید مطالب خود را ارائه کنید. ویرایش کنید. یادداشت کنید. شما می‌توانید یاداشت‌های خود را با دست‌خط خود بنویسید. در سریع‌ترین زمان ممکن. شما قادرید فایل‌های مایکروسافت آفیس را به سادگی هرچه تمام‌تر در پاکت‌پی‌سی اجرا کنید و از آن‌ها استفاده نمایید. پاکت‌پی‌سی‌ها با داشتن صفحه نمایش‌های بزرگ این قابلیت را برای شما به ارمغان می‌آورند که به سادگی هر چه تمام‌تر کتاب‌های الکترونیکی‌تان را در هر زمانی در هر مکانی مطالعه کنید. سهولت کار و کیفیت مناسبش حتماً شما را به طرف جایگزین کردن کتاب‌های الکترونیکی به جای کتاب‌های چاپی سوق خواهد داد.

Media

بدون شک اگر کیفیت صدای اسپیکرهای پاکت‌پی‌سی‌ها کم است اما در عوض صدای حاصله از طریق هدست بهترین کیفیت را دارد که مقایسه‌اش با پلیرهای موجود بی‌شک دور از ذهن و بی‌جا نیست. این اغراق نیست و با شنیدن صدای مرتعش شده به گفته‌هایم پی خواهید برد. اگر فیلم دیدن را دوست دارید اما وقت زیادی برای آن ندارید باز هم پاکت‌پی‌سی گزینه‌ی مناسبیست برای شما تا فیلم‌هایتان را با آن در زمان‌های مرده ببینید. در کیفیت صدا شکی نیست اما برای تصویر بسته به دستگاه انتخابی شما صفحه نمایش شما کیفیت‌های متفاوتی خواهند داشت. لذت فیلم دیدن در اداره خیلی بیشتر از گشت و گذارهای اینترنتی خواهد بود!

Imaging

توسط نرم‌افزارهایی شما قادرید تا نقاشی بکشید. شما می‌توانید بر روی تصویری کار کنید. آن را تغییر دهید. با یک‌سری امکانات محدود نسبت به کامپیوتر می‌توانید طراحی کنید و تصاویری را خلق کنید. البته برای یک دستگاه قابل حمل خیلی عالیست. شما قادرید برای تصاویری که در دستگاهتان دارید آلبوم بسازید. آن‌ها را با ابزارهای متفاوتی که دارید مدیریت کنید. اسلاید بسازید و از تصاویر ذخیره شده در تلفن همراهتان لذتی بیش از دیگران ببرید.

Input

این بخش به سه قسمت صدا، تصویر و متن تقسیم می‌شود که شما قادرید صدای اطراف خود را ذخیره کنید و در همان‌جا بدون نیاز به کامپیوتر ادیت کنید. امکانات خوبی هم در اختیار دارید. مثلاً قادرید افکت‌هایی را بر روی صدای ضبط شده قرار دهید. بخش تصویر هم که عموم اطلاعات کافی را دارند. برای آن‌دسته از عزیزانی که تصمیم دارند از موبایل‌های هوشمند به پاکت‌پی‌سی‌ها مهاجرت کنند معمولاً از این مسئله می‌نالند که دوربین‌های این نوع دستگاه‌ها کیفیت کافی و مطلوب را ندارند. البته حق با آن‌هاست اما در پاکت‌پی‌سی‌ها به دوربین صرفاً به عنوان یک امکان ضروری اما نه اصلی نگریسته شده. البته در سال گذشته محصولات خوبی به بازار عرضه شد که کیفیت دوربین‌ها افزایش یافته بود. در مورد نرم‌افزارهای عکاسی هم باید عرض کنم با وجود کیفیت نچندان خوب دوربین‌ها اما نرم‌افزارهای خوبی برای عکاسی وجود دارد که عکاسی را برایتان شیرین خواهند کرد. برای فیلم‌برداری هم همینطور می‌باشد که عکاسی است. بخش بعدی مربوط به متن می‌باشد. شما با کیبوردهای نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری قادرید متن‌هایی را تایپ کنید و بسته به نیاز خود از آن‌ها استفاده کنید. مثلاً به صورت ایمیل یا اس‌ام‌اس برای شخص دومی ارسال کنید. یا آن‌ها را به صورت یک فایل متنی ذخیره کنید. کیبوردها اکثراً QWERTY هستند پس سرعت تایپتان حتماً بیشتر از موبایل‌های عادی خواهد بود.

Religious

نرم‌افزارهای مربوط به مراسمات مذهبی، ادعیه و از این دست نرم‌افزارها به وفور یافت می‌شوند. قرآن‌های صوتی و یا متنی با قبلیت‌های مختلف همه و همه در یک پاکت‌پی‌سی جای می‌گیرند. در مورد اینگونه نرم‌افزارها برای دین‌ها مذاهبی جز اسلام اطلاع دقیقی ندارم اما مطمئن هستم نرم‌افزارهای زیادی یافت می‌شوند تا بتوانید فرایض دینی خود را به جا آورید.

Travel

اگر قصد سفر دارید آیا بریتان اهمیتی ندارد مقصدتان در آن لحظه چگونه آب و هوایی دارد؟ استاندارد‌های اندازه‌گیری بعضی محصولات مثلاً کفش یا لباس برای بعضی کشورها متفاوت است. چه می‌کنید؟ بدون در نظر گرفتن اندازه مناسب خرید می‌کنید؟ مسیر حرکت چطور؟ آیا مهم نیست شما از کجا حرکت کنید تا راحت‌تر یا سریع‌تر برسید؟ اگر جوابتان مثبت است باید بگویم پاکت‌پی‌سی گزینه‌ی بسیار مناسبیست برای شما تا سفری بهتر داشته باشید. شما قادرید پروازهای شهرها را چک کنید. بدون هیچ دردسری. همینطور برای مسیرهای قطارها و زمان حرکت و مقصدهای آن‌ها.

Entertainment

با نرم‌افزارهایی که در اختیار خواهید گرفت شما می‌توانید خود را سرگرم کنید بدون اینکه از بازی‌های کامپیوتری استفاده کنید! چند نمونه مثال می‌زنم تا با این بخش بیشتر آشنا شوید. این بخش گستردگی فراوانی دارد. از جمله‌ی این نرم‌افزارها Last.fm نسخه‌ی پاکت‌پی‌سی است. یا نرم‌افزارهای یادآوری تولد دوستانتان. یا یادگیری زبان به صورتی سرگرم‌کننده. شما با پاکت‌پی‌سی قادرید یک خط کش به همراه خود حمل کنید تا در مواقع نیاز از آن استفاده کنید بدون اینکه خط‌کشی حقیقی را حمل کنید! سرگرم کننده و مفید. اینگونه نیست؟

Emulators

این بخش هم گستردگی فراوانی دارد از جمله‌ی شبیه‌سازهای معروف شبیه‌ساز مخصوص نرم‌افزارهای سیستم‌عامل‌های مختص پالم و همچنین نرم‌افزارهای جاوا می‌باشد. قدرت مانور زیادی خواهید داشت و تقریباً بدون مشکل می‌توانید هرآنچه را که شبیه‌سازی می‌کنید استفاده کنید. شما حتی قادرید بعضی کنسول‌های بازی را نظیر آتاری، سگا، DS و… را نیز شبیه‌سازی کنید.

Network

متاسفانه در این زمینه هیچ اطلاعاتی ندارم اما شنیده‌ام که قابلیت انعطاف‌پذیری زیادی دارد. اگر از این نوع امکانات اطلاعاتی دارید خوشحال می‌شوم به ما آموزش و اطلاع دهید.

Internet

و بالاخره بهترین قسمت برنامه! همه نوع نرم‌افزار براي بیشتر سرويس‌هاي اینترنتی. قابلیت روئیت صفحات به صورت عادی و نسخه‌ی موبایل با هم بدون هیچگونه مشكلی. به واقع همین یك بخش برای اثبات برتری پاکت‌پی‌سی از دیگر تلفن‌های همراه کافیست. به راحتی هرچه تمام‌تر می‌توانید در اینترنت گشت و گذاری دلچسب داشته باشید. بدون هیچ محدودیتی.

در این میان امکاناتی هم در ضمینه تماس‌ها در اختیار دارید که اهمیت چندانی ندارند چون در تمام تلفن‌های همراه این امکانات وجود دارد.

و در آخر باید ذکر کنم پاکت‌پی‌سی نیازهای شما را برطرف خواهند کرد اگر نیازی داشته باشید. یعنی اگر نیازی به هیچکدام از مسائل ذکر شده در بالا ندارید هزینه‌ای که متقبل می‌شوید بیهوده است.

Advertisements

Written by Masoud

آوریل 18, 2008 در 9:58 ق.ظ.

نوشته شده در پاکت‌پی‌سی‌

Tagged with

10 پاسخ

Subscribe to comments with RSS.

 1. دوست عزیز نیازی نبود این همه پول خرج پاکت پیسی کنید. تمام این برنامه ها برای گوشیهای سیمبین هم هست. قیمت ارزانتر. ضمن اینکه کیفیت عکاسی فیلمبرداری و مزیک بهتری هم دارند.
  Gerashi:: آیا برنامه‌های سیمبین به قدرت نرم‌افزارهای پاکت‌پی‌سیست؟

  dariush

  آوریل 18, 2008 at 9:52 ب.ظ.

 2. It should be noted that if your handset has› not WIFI it wont be useful
  with wifi you can benefit from every voip serive which can be installed on your device.

  for example when I am in university or elsewhere whit WiFi connection I use Internetcall.com for my domestic and international calls !
  obviously at a very cheap rates than mobile communication.

  take a look at http://www.smartphone-freeware.com/ for many fantastic softwares

  but apart all I said if somebody wants to buy Pocket PC 2 must-to-have elements are WiFi and Big Screen
  the rest could be adapted in many ways

  bye

  hamid M

  آوریل 19, 2008 at 12:56 ق.ظ.

 3. in response to dariush:

  until you dont have a pocket PC you will never taste its delecious feeling

  (;

  hamid M

  آوریل 19, 2008 at 12:58 ق.ظ.

 4. تو مایه افتخار ما توییتری ها هستی مسعود!

  raoros

  آوریل 19, 2008 at 1:21 ق.ظ.

 5. سلام دوست عزیز مطلب بسیار مفید وجالبی نویشتی ولی باید با ارزتون برسونم سیستم عامل سیمباین uiq3با windows mobile6برابری میکنه وچه بثا در برخی از موارد از ویندوز موبایل سرتره…حالا بگزریم ولی بهترین سیستم عامل برای گوشیهای موبایل وپاکت پی سی ها در حال حاضر مکینتاش هستش همون سیستم عاملی که روی گوشی ایفون اپل نصب هست و این سیستم عامل دارای ارگونومیک سه بعدی و هوشمندترین نوع سیستم عامل میباشد که تا وقتی باش کار نکنی نمیفهمی چی میگم یا علی فلا خدا نگهدار….

  roolygta

  آوریل 19, 2008 at 9:26 ب.ظ.

 6. Mr hamid
  how do you know I had never have ppc?! the question is that there is nothing in a ppc that you cant have on a symbiam phone. you want ppc for wifi? so many symbian phones has it.
  good luck

  dariush

  آوریل 19, 2008 at 9:39 ب.ظ.

 7. جالب و مفید بود، منم اگر سرویس اینترنت برای همراه اول راه بیافته حتما می‌رم تو نخش!

  محمد

  آوریل 20, 2008 at 3:59 ب.ظ.

 8. ببخشید آقایون که از مطلب(چرا پاکت‌پی‌سی را به موبایل‌های هوشمند ترجیح می‌دهم؟) ایراد گرفتید. اولا سیستم عامل سیمباین فایل های exe وjar و rar و… اصلا خیلی فایل ما ویندوزرا نمی تواند بخواند و ثانیا تعداد گوشی هایی که ازسیستم عامل سیمباین استفاده می کنند بسیار کم است . ثالثا ظاهر ویندوز زیاد جلاب نیست بهتر بگم زیاد جذاب نیست .
  رابعا اویندوز موبایل امکاناتی دارد که این سیستم عامی ندارد مثل پخش فایل های wmv ویا wma. با تشکر بسیار!

  عقیل

  مه 8, 2008 at 10:53 ق.ظ.

 9. عزيزم چرا اينقد تلاش ميكنيد شما صاحبان پاكت پيسي؟
  تمام امكاناتي كه گفتي با كيفبت بالا در سيمبين موجود است.
  n95-n95 8gb-n81-n82-n93-n810-n810i
  در مورد صفحه كليد هم كه nokia su-8w سر و مر و گنده حاظره. با تمام گوشي هاي بالا هم كار ميكنه.

  موبايل باز

  مه 18, 2008 at 11:32 ق.ظ.

 10. با عرض پوزش از تاخیر. همه چیزهایی که اینجا لیست کردید در سیمبین هست. حتی پخش فایل wmv و wma هم با برنامه coreplayer ممکن میشود.در حال حاضر با آمدن گوشی لمسی جدید نوکیا ویندوز موبایل هیچ ارجحیتی بر سیمبین ندارد. البته اگر از اذیت شدن خوشتان می آید خوب ویندوز موبایل در این مورد سرتر است.
  Gerashi:: دوست خوبم مسئله اینجاست که استفاده‌هایی که از پاکت‌پی‌سی‌ها می‌شود سوای از استفاده‌های رایج برای دیگر تلفن‌های همراه است. پاکت‌پی‌سی قبل از اینکه به عنوان تلفن همراه معرفی شود یک کامپیوتر جیبیست ولی نوکیا صرفاً یک شرکت تولید کننده تلفن همراه است. اگر این را قبول ندارید سری به لیست پاکت‌پی‌سی‌هایی بزنید که اصلاً سیم‌کارت در آن‌ها قرار نمی‌گیرد.
  بعد از این مدتی که این مطلب را نوشته‌ام متوجه شده‌ام اصلاً کارم اشتباه بوده و اصلاً مقایسه‌ای نباید بین تلفن‌های همراه و کامپیوترهای جیبی وجود داشته باشد زیرا این‌ها دو مقوله‌ی مستثنا از هم هستند و هرکدام به منظوری ساخته شده‌اند. :)

  dariush

  اکتبر 16, 2008 at 3:36 ب.ظ.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: